İSTANBUL BAHÇELİEVLER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Believe in Yourself and Just Speak Projesi 1.Süreç Değerlendirme Toplantısı

Believe in Yourself and Just Speak/Kendine İnan ve Sadece Konuş Projesi kapsamında Şube Müdürümüz Sayın Özkan BOYACI ve İlçe Koordinatörlerimiz başkanlığında projeye katılan okullarımızın İngilizce öğretmenleri ile 1. Süreç Değerlendirme Toplantısı düzenlenmiştir.
Believe in Yourself and Just Speak Projesi 1.Süreç Değerlendirme Toplantısı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün himayelerinde gerçekleştirilen Believe in Yourself and Just Speak/Kendine İnan ve Sadece Konuş Projesi kapsamında Şube Müdürümüz Sayın Özkan BOYACI ve İlçe Koordinatörlerimiz başkanlığında projeye katılan okullarımızın İngilizce öğretmenleri ile 1. Süreç Değerlendirme Toplantısı düzenlenmiştir.Toplantıda projeye dair esaslar, pandemi sürecindeki revizyonlar ve yapılacak çalışmalar ele alındı.

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi yabancı dil öğretimi için tüm eğitim kademelerini ve kurumsal iş birliği anlayışını içeren bir eylem programı sunmaktadır. Sözgelimi çocuklarımızın dijital olarak yabancı dil öğrenmelerini destekleyecek bir çalışmanın hazırlığı devam ediyor. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz de yabancı dil öğretiminde dönüşüm sürecine hazırladığı projelerle katkı veriyor.

Dil Becerileri İçin Doğru Adımlar

Kendine İnan ve Sadece Konuş Projemiz, İngilizce öğretiminde belirli iletişimsel becerilere odaklanmayı içeriyor. Proje temelde İngilizce derslerinin konuşma ağırlıklı bir şekilde işlenmesini ve öğrencilerimizin İngilizceyi istenilen seviyede konuşabilmelerini amaçlıyor. Öğrencilerimizin yaş dönemine uygun yöntem ve tekniklerin kullanıldığı konuşma temelli projemiz, öğrencilerimizin iletişimsel becerilerini bütüncül bir biçimde geliştirmelerini sağlayacak nitelikte.

Yabancı dil eğitimi öğrenci merkezli bir yaklaşımla, öğrencilerin bilişsel düzeylerine uygun yöntem ve teknikler kullanılarak ele alındığında dil becerileri için doğru adımlar atılmaya başlanmış demektir. Ülkemizin durum ve ihtiyaçlarını göz önüne alan 2023 Eğitim Vizyonu, sınıf içi uygulamalar ile öğretmen yeterliklerini belirlemeye yönelik çalışmalara özellikle vurgu yapıyor. Dil öğretiminde; konuşma, dinleme, yazma ve okuma olmak üzere dört dil becerisine dönük çalışmaların hız kazandığı dikkate alınırsa konuşma temelli dil öğretim materyallerinin önemi kendiliğinden anlaşılacaktır.

Konuşma Odaklı Yöntem ve Teknikler

Kendine İnan ve Sadece Konuş Projemiz için geliştirilen materyalin içeriği Millî Eğitim Bakanlığımızın öğretim programı ile son derece uyumludur ayrıca değerler eğitimi temalı konuları da içermektedir. Projemiz sayesinde, öğretmenlerimiz konuşma odaklı yöntem ve tekniklerle mesleki gelişimlerini sağlayacak ve edindikleri bu becerileri okullarındaki diğer öğretmenlere de aktaracaktır.

Projeyi uygulayan okullarımızda İngilizce dersleri dil bilgisi odaklı değil konuşma odaklı işlenmeye başlandı. Ayrıca okullarımıza Konuşma Kulüpleri açıldı ve ilimizde Dil Atölyesi kuruldu. Daha sonra projemizin uygulanabilirliğini artırılarak ülke ölçeğinde yabancı dil eğitimi ve değerlendirme yöntemleri için bir modele kavuşacaktır.

Kendine İnan ve Sadece Konuş Projemiz İngilizce öğretmenlerimizin mesleki bilgi, beceri ve yeterliklerini artırmakla kalmayacak, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve okullarımızın ulus ötesi iş birliği kurarak uluslararası bir nitelik kazanmasına katkı sağlayacaktır. Böylece İngilizce dil bilgisi odaklı öğretimden çıkacak kendini rahat bir şekilde ifade edebilen, çözüm odaklı ve özgüveni yüksek bireyler yetiştirme konusunda yeni bir model kurulacaktır. İlimizdeki bu yeni modelin ülkemizde de uygulanmasıyla öğrencilerimiz ortaokulu bitirirken A2 Seviyesinde İngilizce konuşma, anlama, dineleme ve yazma becerilerine sahip olacaklardır.


 

30-11-202030-11-202030-11-2020

Şirinevler Mahallesi Barbaros Caddesi No11/4 Hükümet Konağı Kaymakamlık Kat 4 Bahçelievler / İSTANBUL - 0212 442 25 41 0212 442 25 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.