İSTANBUL BAHÇELİEVLER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN EMİN ÇIKRIKÇI'nın "19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI" MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN EMİN ÇIKRIKÇI'nın

19  MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI  MESAJI

 

102.Yılını kutladığımız 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

19 Mayıs, bu vatanın kurtuluşu için ülke gençliğinin yola çıkışının, başlangıcı ve ilk adımıdır.

 

Bu tarihler,

Büyük şair M.Akif Ersoy'un 

"Sahipsiz olan vatanın batması haktır,                                                                                             

Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır"

dizlerinde vurguladığı gibi, vatana sahip olmak ya da vatanı teslim etmek eylemlerinin en canlı yaşandığı tarihlerdir. 

 

Her taraftan işgale uğramış, ordusu dağıtılmış, bütün silahlarına el konulmuş, kısaca eli kolu bağlanmış bir ortamda vatanı kurtarmak için bir meşalenin yakılması gerekiyordu. 

Osmanlı Sultanı Sultan Vahdettin'in ustaca yürüttüğü bir manevrayla, bu meşale bundan tam 102 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları ile birlikte Samsun'da yakılmıştır. 

 

19 Mayıs, padişah Vahdettin'in bizi bu işgalden ve esaretten ancak Anadolu kurtarabilir diyerek, o günün şartlarında donanmanın en yeni gemisini tahsis ederek, bizzat kişisel birikiminin de bir kısmını vererek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve daha birçok arkadaşını, Anadolu'ya görevlendirdiği ve gönderdiği tarihtir.

Sultan Vahdettin'in fermanı doğrultusunda Samsun'dan başlatılan bu kıvılcım tüm Anadolu'yu sarmış, genci yaşlısı, erkeği ve kadını adeta varını yoğunu ortaya koyarak bu mücadeleye katkı sunmuştur.

 

Bu tarih, milletimize vurulmak istenen esaret zincirlerinin parçalanıp kırıldığı,  milletimizin yeniden uyandığı ve yeniden harekete geçtiği tarihtir. Bu tarih, millete dönmenin ve millete müracaat etmenin yolu olmuştur. 

7'den 70'e milletimiz yeniden ayağa kalkarak, birbirine el ve güç vererek, varını yoğunu paylaşarak, inancı ve cesaretiyle yeni bir kurtuluş mücadelesini başlatmış ve bunu da başarmıştır. Milletimiz bir kez daha zor zamanlarda bir araya gelmenin ve başarmanın en güçlü örneğini göstermiştir.

 

Bu vesileyle geleceğimizin teminatı, azimli, kararlı ve donanımlı, geçmişini hatırlayıp güç alan ve geleceğe emin adımlarla yürüyen, inançlı ve değerlerine sahip çıkan, vatansever gençlerimizi yürekten selamlıyor, bizlere bu güzel vatanı emanet eden başta Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere devlet büyüklerimizi saygıyla, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Gençlik ve Spor Bayramı'nızı en içten duygularımla kutluyorum.

 

         Emin ÇIKRIKÇI

  İlçe Milli Eğitim Müdürü

Şirinevler Mahallesi Barbaros Caddesi No11/4 Hükümet Konağı Kaymakamlık Kat 4 Bahçelievler / İSTANBUL - 0212 442 25 41 0212 442 25 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.