İSTANBUL BAHÇELİEVLER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN EMİN ÇIKRIKÇI´NIN 23 NİSAN MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN EMİN ÇIKRIKÇI´NIN 23 NİSAN MESAJI

23 NİSAN

23 Nisan 1920 Cuma günü, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, Ankara’da Hacı Bayram Veli Camii’nde kıldıkları cuma namazının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kur’an tilavetleriyle, salavatı şerifelerle ve dualarla açıldı. 

Türkiye’nin her yerinden gelen, bütün renkleriyle, bütün farklılıklarıyla aynı ortak gaye etrafında toplanan milletvekilleri, derin bir huşu ve büyük bir heyecan içinde Mecliste ilk toplantılarını gerçekleştirdiler. 

Sayın kaymakamım, değerli misafirler, 

Şunu ifade etmek isterim ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi, çocuklarla birlikte ve en çok da çocuklar için açılmıştır.

Türkiye, 23 Nisan 1920’ye ve 29 Ekim 1923’e gerçekten çok zor şartlar altında ulaştı. Balkan savaşlarından başlayarak Çanakkale’de, Hicaz’da, Kanal’da, Kafkas cephesinde yüz binlerce Mehmetciğimiz; şehit oldu.

Onların hepsi birer kahramandı;
Onlar, vatanları için canlarını seve seve verdiler, onlar bayrakları için kahramanca savaştılar, ama onlar, en çok da geride bıraktıkları çocukları için, Türkiye’nin tüm çocukları için âdeta düğüne gider gibi savaşa gittiler, âdeta sevgiliye kavuşur gibi şehadet mertebesine ulaştılar. 

Şuan terörle mücadele de verilen şehitlerimiz gibi…Kurtuluş Savaşı şehitlerimiz, vatanın bağımsızlığı için, ay yıldızlı bayrağın şerefi  için, bu topraklarda  ezanın ebediyyen okunabilmesi için ama en çok da çocukları için, çocuklarımız için tereddütsüz canlarından vazgeçtiler.

Tıpkı 23 Nisan 1920’de olduğu gibi bugün de bütün gayemiz, bütün hedefimiz, bütün çabamız, kendimizden önce çocuklarımız için daha yaşanabilir, daha müreffeh, daha huzurlu ve daha güçlü bir Türkiye inşa etmektir.

Değerli misafirler, “geçmişi değiştirme gücüne sahip değiliz ama istikbali şekillendirme gücüne sahibiz.” Yetim kalmış çocuklara babalarını iade edecek bir kudretimiz yok ancak daha fazla çocuğun yetim kalmasını engelleyecek iradeye sahibiz.

Şehitlerimiz çocuklar için canlarını hiç tereddüt etmeden ortaya koydular. İşte, bugün de bizler; milletin tüm fertleriyle birlikte, Çocuklarına geleceğe dair yeni bir ufuk çizmek zorundayız. 


Bu güzel ülkenin çocukları, inanın, her şeyin en iyisini ziyadesiyle hak ediyorlar. Bu ülkenin çocukları, son yıllarda hızla geliştirilen ve geliştirilmeye devam edilen, en kaliteli, en yaygın, en modern eğitimi hak ediyorlar. Bu güzel ülkenin çocukları, cıvıl cıvıl oynayacakları şehirleri, güvenli sokakları, huzurlu evleri fazlasıyla hak ediyorlar.

 2023, 2053, 2071 vizyonları hep çocuklarımız ve geleceğimiz için planlanıyor.

Her biri şehit evladı olan, her biri şehit torunu olan bu ülkenin çocukları, onurla, gururla, şerefle yaşamayı; ülkesiyle, vatanıyla, bayrağıyla, milletinin büyüklüğüyle gururlanmayı elbette hak ediyorlar.

Dün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin kardeşliğini bozma gayretine girenler, biliniz ki, er ya da geç kaybetmeye mahkûmdurlar.

Dün 1920’lerde, 1921-1922 ve 1923’lerde Anadolu’da açılmış olan millet meclisini ortadan kaldırmaya ve millet egemenliğini yok etmeye çalışanlar, dün kurtuluş savaşında, Dumlupınar’da, Sakarya’da ve Anadolu’nun dört bir yanında bu millet tarafından nasıl tarumar edildiyse, bundan yaklaşık 3 yıl önce 2016’nın 15 Temmuz’unda aziz milletimiz; meclisini, milletin meclisini ortadan kaldırmaya, millet egemenliğini yok saymaya çalışanlar, 7’den 70’e Anadolu insanı tarafından tarumar edilmiş, gazi meclis ve Anadolu işgalden bir kez daha kurtarılmıştır.

23 Nisan 1920’de Ankara’da, Ulus’taki ilk Meclis binasında ortaya çıkan tablo bir Türkiye tablosudur. O tabloda Türkiye’nin tüm renkleri temsil edilmiştir. Tıpkı o gün olduğu gibi bugün de 82 milyonun tamamı devlet önünde eşittir, birdir ve birinci sınıftır.

Biz bu vatanda 23 Nisan 1920 ruhuyla, o anlayışla, o kardeşlikle ilerlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bütün istiklal kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi, bu Mecliste görev yapmış bütün siyasetçilerimizi şükranla yâd ediyorum. Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Sevgili çocuklar sizleri çok seviyoruz bayramınız kutlu olsun.

                                                                               

Emin ÇIKRIKÇI                                                                                                         

Milli Eğitim Müdürü

Şirinevler Mahallesi Barbaros Caddesi No11/4 Hükümet Konağı Kaymakamlık Kat 4 Bahçelievler / İSTANBUL - 0212 442 25 41 0212 442 25 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.