İSTANBUL BAHÇELİEVLER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Emin ÇIKRIKÇI´nın 18 Mart Çanakkale Zaferiyle ilgili Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Emin ÇIKRIKÇI´nın 18 Mart Çanakkale Zaferiyle ilgili Mesajı

18 MART ÇANAKKALE

Çanakkale savaşlarının 103. Yıl dönümünü yad ediyoruz. Çanakkale savaşı sadece bizim tarihimizin değil, yakın dünya tarihinin en önemli

savaşlarından birisidir. Fransızca Öğretmeni Ahmet Rıfkı: İstanbul Lisesinde sınıfa girer. Selam verir öğrenciler selamı almazlar. Hoca şaşırır ve sorar neyiniz varsizin. Biri kalkarak derki: Hocam mahallemizdeki ağabeylerimizin hepsi Çanakkale’ye gittiler biz küçüğüz diye bizi almadılar bizde gitmek istiyoruz. Söyler misiniz bize vatanımız elden giderse sizin verdiğiniz eğitim ne işe yarar." Öğretmen adeta donar kalır ve gözlerinden yaşlar süzülür.

Öğretmen karşı Anadolu yakasında Göztepe de oturmaktadır ve yaşlı bir annesi vardır. Geçer karşıya cepheye gitmek için annesinden helallik alır. Bakkala uğrar: Selahaddin amca vatan borcumu ödemeye gidiyorum annemi iaşesiz bırakma onun her şeyini karşıla ben dönünce öderim der ve gider.

Ahmet Rıfkı 19 Aralık 1915’de şehit olur. Şehitlik haberi gelir. Tabi anne yüreği bakkala sorar oğul sen bize bunları getiriyorsun ama borcumuzu ödeyelim der. Bakkal ödersiniz anne sorun değil der ve gider. Sonra bu bakkal da cepheye gider ve o da şehit olur. Bir gün bakkalın çocukları  veresiye defterini açtıklarında öğretmen Ahmet Rıfkı´nın sayfasında kırmızı renklerle şunun yazdığını görürler. "Bu hesap Ahmet Rıfkı’nın kanıyla ödenmiştir." İşte biz böyle bir milletiz.

Türkiye’nin yeniden sürekliliği olan Çanakkale ruhuna ve Mehmet Akif Ersoy’un Asımın Nesli dediği nesle ihtiyacı vardır.

15 Temmuzda yaşanan ruh, Afrin’de yaşanan ruh, Çanakkale ruhudur. Bir canı feda etmek kolay değildir. Ama bu vatan ise, bu din ise, bu bayrak ise, bu ezan ise hiç çekinmeden can feda edilir ve edilmelidir. 15 Temmuz akşamı korkusuzca tankın önüne yatan ruh ve nesil o nesildir. Kızıl Elma ruhuyla Afrin savaşına düğüne gider gibi giden nesil, o beklenen nesildir.

 

Mehmet Akif Ersoy’un dizelerinde dile getirdiği “Asımın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek, İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek” dediği nesil bu nesildir. Bu nesil namusunu ve bu vatanını çiğnetmeyecektir.

Bastığın yerleri ´toprak´ diyerek geçme, tanı!

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.

Verme, dünyâları alsan da bu cennet vatanı.

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! 

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

 

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd´i...

Bedr´in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

 

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? 

"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın.

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,

Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

(M.Akif ERSOY)

Çanakkale Zaferimizin 103. yıldönümünde;  bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve acil şifalar diliyorum.

Çanakkale’deki şuurun, birlik beraberliğimizin daha da güçlenmesine vesile olması dileklerimle; Çanakkale’den, 15 Temmuz’a, Fırat Kalkanı’ndan, Zeytin Dalı’na Milletimizin tüm zaferlerini kutluyorum.

 

Emin ÇIKRIKÇI

Milli Eğitim Müdürü

Şirinevler Mahallesi Barbaros Caddesi No11/4 Hükümet Konağı Kaymakamlık Kat 4 Bahçelievler / İSTANBUL - 0212 442 25 41 0212 442 25 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.