İSTANBUL BAHÇELİEVLER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Psikoloji Eğitim Seminerleri Gerçekleştirildi

Psikoloji Eğitim Seminerleri Gerçekleştirildi

İlçemiz Rehberlik ve Araştırma Merkezi koordinesinde, Arel Koleji ev sahipliğinde okul psikolojik danışmanlarının katılımları ve Doç. Dr. Yavuz SAMUR' un "Çocuk, Teknoloji ve Yaşam", Nörolog Dr. Bülent MADİ' nin "Farklı Gelişen Çocuklarda Duygusal Davranışsal Sorunlar" konulu sunumları ile Psikoloji Eğitim Seminerleri Programı gerçekleştirildi. 

"Bağımlı çocuk yoktur, ilgi görmeyen çocuk vardır."

Samur, konuşmasında yapılan araştırmalarda çocukların oyun tercihlerinin fiziksel hareketler ağırlıklı oyunlar olduğu bulgularını paylaşarak, eğlenerek vakit geçiren hiçbir çocuğun aklına tablet ya da bilgisayarda vakit geçirmenin gelmediğine vurgu yapmıştır.

Ebeveyn denetiminin önemli olduğundan, yasaklama mantığından ziyade çocuğumuzun adımlarının farkında olmak, oynadığı oyunları bilmek, takip etmek ve bu nedenle daha bilinçli ebeveynler olmanın zorunluluk olduğundan bahsetmiştir.

Günümüz koşullarında sokaklarda çocukların güvenle vakit geçirememesinden hareketle okulların sokakların işlevini yerine getiren fonksiyonlara sahip olmasının önemine değinmiştir.

Dijital çağda büyüyen çocukları teknolojiden uzaklaştırmanın zorluğundan bahseden SAMUR, çocukların kötü içerikli oyun ve uygulamaları kullanmalarını yasaklamaktan ziyade faydalı içeriklere sahip uygulama ve oyunlara yönlendirmenin çocukları tehlikelerden daha iyi koruyacağına dikkat çekmiştir.

"Sosyal duygusal ihtiyaçları karşılanmayan çocuklarda görülen yetersizlikler sonucu son yıllarda çocuk muayenelerinde yanlış tanılamalarda artış görülmektedir."

Nörolog Dr. Bülent MADİ, hastalıkların beyinde somut karşılıklarının olduğuna vurgu yaparak, duygusal tepkilerin de nörolojik yapıdaki etkilerinin araştırıldığını belirtmiştir. Nörolojik sorunlarda duyguların önemine vurgu yapan MADİ, özellikle son yıllarda çocukların sosyal duygusal ihtiyaçlarının yeterince karşılanmamasından dolayı yaşanılan sorunlar nedeniyle tıbbi muayenelere başvurulduğunu ve buna bağlı olarak yanlış tanılamaların da arttığını vurgulamıştır. 

 

09-12-201909-12-201909-12-201909-12-201909-12-201909-12-2019

Şirinevler Mahallesi Barbaros Caddesi No11/4 Hükümet Konağı Kaymakamlık Kat 4 Bahçelievler / İSTANBUL - 0212 442 25 41 0212 442 25 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.