İSTANBUL BAHÇELİEVLER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZİHİNDEN MAKİNEYE BİLGİSAYAR BİLİMLERİ VE DİSİPLİNLER ARASI EĞİTİM MODELİ´NİN TANITIMI YAPILDI

 
ZİHİNDEN MAKİNEYE BİLGİSAYAR BİLİMLERİ VE DİSİPLİNLER ARASI EĞİTİM MODELİ´NİN TANITIMI YAPILDI

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan "Zihinden Makineye Bilgisayar Bilimleri ve Disiplinler Arası Eğitim Modeli" tanıtım toplantısının ev sahipliğini İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emin Çıkrıkçı üstlendi. 
Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen tanıtımda konuşan MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, amaçlarının analitik düşünebilen ve disiplinler arası yaklaşabilen bir öğrenci profili ve eğitim sistemi ortaya koymak olduğunu anlattı.

Yeni müfredatta yer alan dört ana başlıktan birinin yeni eğitim modelini doğrudan ilgilendirdiğini belirten Tekin, şunları kaydetti: 

"Çocuklarımızın eğitim öğretim hayatında edindikleri bilgileri, daha analitik bir biçimde değerlendirmesini nasıl sağlayabiliriz´ diye düşünüyoruz. Daha açık şekilde söylemek gerekirse, çocuklarımızın farklı disiplinler arasında ilişki kurmasına katkı sağlayan bir dil oluşturmaya çalışıyoruz. İnşallah, Eylül ayında 1, 5 ve 9´uncu sınıflarda başlayacak olan müfredat, bu vasıflarıyla da ön planda olacak."

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci de projenin zeminini oluştururken, söz konusu durum eğitim olduğu için hassas davrandıklarını ifade etti.

Yelkenci, yeni eğitim modeli hakkında şu bilgileri verdi: 

"Proje zemini 5 başlıktan oluşuyor. Birinci başlık, bilgi işlemsel düşünme. İkinci başlık, programlama ve öğretim araçlarıyla bilgisayar bilimi öğretimi. Üçüncü başlık, disiplinler arası yaklaşımla bilgisayar bilimi. Dördüncü başlık, robotik ve oyun tasarımı ile bilgisayar bilimi öğretimi. Beşincisi ise sosyal bilimlerle bilgisayar bilimi öğretimidir. Bu başlıklar altında yeni eğitim modelimizi hayata geçirdik. Proje isminde de zihinden makineye diye başlayan uzun bir cümle kurduk aslında; o bizim yol haritamız oldu. En nihayetinde algoritmanın kurucusu, geleneğimizde ve bilim tarihimizde önemli bir yeri olan Harezmi´nin adını koymuş olduk. Harezmi modelinin hayırlı olmasını diliyorum."

Konuşmaların ardından yeni eğitim modelinin hayata geçirildiği 5 pilot okuldaki uygulama süreci hakkında bilgi verildi. Yeni eğitim modelinin İstanbul´da 5 pilot okulun ardından, önce il geneli, ardından ülke genelinde uygulanacağı kaydedildi.

Programın sonunda Doç. Dr. Tekin ve Yelkenci okuldaki öğrencilerin çalışmalarını inceleyerek öğrencilerle sohbet etti.

Tanıtım programına, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Bilal Tırnakçı, Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

31-05-2017 31-05-2017 

31-05-2017 31-05-2017 

31-05-2017 31-05-2017

Şirinevler Mahallesi Barbaros Caddesi No11/4 Hükümet Konağı Kaymakamlık Kat 4 Bahçelievler / İSTANBUL - 0212 442 25 41 0212 442 25 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.