İSTANBUL BAHÇELİEVLER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Emin Çıkrıkçı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Vesilesiyle Bir Mesaj Yayımladı.

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Emin Çıkrıkçı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Vesilesiyle Bir Mesaj Yayımladı.

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

Çanakkale savaşlarının 109.yıl dönümünü kutluyor, bu vatan için can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 

Çanakkale savaşı bizim ve yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından birisidir.

Çanakkale savaşı, askeri malzemesi, yiyeceği ve insan gücünden başka bir gücü kalmamış olan Osmanlı ordusu ile, zamanın güçlü dünya devletlerinin (İngiltere, Fransa, İtalya vb.) arasında geçen ve Osmanlı Devleti için bir ölüm kalım mücadelesinin verildiği yerdir.

KOLUMU KESİVER KUMANDANIM!

Çanakkale muhârebelerinde kumandanlık yapan Vehip Paşa bir hâtırâtında şöyle anlatıyor:

Çanakkale Harbi'nin devam ettiği günlerden birindeyiz. O gün akşama kadar devam eden savaş, bizim zaferimiz ile netîcelenmek üzereydi. Gözetleme yerinde muhârebenin son safhasını heyecanla takip ediyordum. Mehmetçiklerin "Allah Allah..." nidâları ufku titretiyor, top seslerini bile bu haykırışlar bastırıyordu.

Bir ara, yanımda bir ayak sesi duyar gibi oldum. Geriye dönünce Ali Çavuş ile karşılaştım. Sapsarı olmuş yüzünde müthiş bir ızdırap okunuyordu. Daha neyin var demeye kalmadan, o her şeyi anlatmaya yetecek olan kolunu gösterdi. Dehşetle ürperdim. Sol kolu sallanıyordu ve tamamen kopacak hâle gelmişti ve elini yere düşmekten ancak zayıf bir deri parçası tutuyordu. 

Ali Çavuş dişlerini sıkarak ızdırâbını yenmeye çalışıyordu. Bu bana engel oluyor diyerek sağ elindeki çakıyı bana uzattı:

"Şunu kesiver kumandanım!" dedi.

Korktum ve çok şaşırdım, istemeyerek de olsa çakıyı aldım ve bir derinin tuttuğu kolu kestim. Bu tüyler ürpertici vazifeyi yaparken de:

"Üzülme Ali Çavuş, Allah vucûduna sağlık versin!" diye moral vermeye çalıştım. 

Ancak o kadar çok kan kaybediyordu ki, çok geçmeden Ali Çavuş, yere yığıldı. Başı kucağımda Kelimei Şehadet getirerek şehit oldu. Gözlerini hayata yumarken de:

"Vatan sağ olsun kumandanım! Allah îmandan ayırmasın!.. Canım vatana fedâ olsun!.." cümlelerini tekrarlayarak son nefesini verdi. Etraf küçük bir kan gölü gibiydi. Bu yiğitleri ve onlardaki imanı görünce bizi hiç kimse yıkamaz diyerek Allaha dua ettim.

Ali Çavuş gibi daha niceleri bu vatan için canlarını verdi. Mekanları cennet olsun.

Çanakkale Savaşı, bir varoluş mücadelesinin verildiği büyük bir zaferle sonuçlanan önemli bir destandır.

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, 

Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. 

Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı. Verme, dünyâları alsan da bu cennet vatanı.

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! 

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd'i...

Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? 

"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın.

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,

Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber. (M.Akif ERSOY)

Dizeleriyle özetlemeye çalışmış, Çanakkale şehitlerini bu şiirle adeta bideleştirmiştir.

Dünden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde, Çanakkale Zaferimizin 109. yıldönümünde; Çanakkale savaşının kahraman komutanları olan,

Cevat Paşa, Esat Paşa, M. Kemal Atatürk, Mehmet Vehip Paşa, Ali Mustafa Fevzi Paşa, Çolak Faik Paşa, Mehmet Ali Paşa ve Mustafa Hilmi Paşa'yı ve bu vatanı bizlere vatan yapan bütün şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi anma günü kutlu olsun.

     

        Emin ÇIKRIKÇI

  İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

Şirinevler Mahallesi Barbaros Caddesi No11/4 Hükümet Konağı Kaymakamlık Kat 4 Bahçelievler / İSTANBUL - 0212 442 25 41 0212 442 25 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.